
TRGATEV JE TU!
Člani skupine Avantura smo bili zadnji teden zelo aktivni. Nekateri člani smo imeli namreč zagovore diplom! Ko sta bila napetost in stres končno mimo pa smo se z vso vnemo pripravljali na trgatev. Načrte nam je porušilo deževno vreme med vikendom, zato smo trgatev prestavili na kasnejši termin. Trgatev takoj po dežju je neugodna zaradi pojava gnilobe grozdja, dobri vinogradniki se zanjo odločajo le izjemoma.
V sredo, 21. 9. je končno napočil čas trgatve, saj je bilo suho vreme. Odšli smo v naš vinograd v Novi Gorici oboroženi s škarjami, rdečimi zabojniki, gumijastimi škornji ter z mero veselja po novi avanturi, ki bo sledila takoj, ko bo grozdje potrgano ter prepeljano nazaj na Biotehniško fakulteto, v Ljubljano. Trgatev je bila planirana po določitvi zrelosti grozdja, saj je takrat sestava grozdja najprimernejša za določen tehnološki postopek. Torej, če želimo dobiti kakovostno vino, je zdravo in tehnološko zrelo grozdje nujen pogoj.
TEHNOLOŠKI POSTOPKI:
Pecljanje in drozganje
Pecljalnik uporabimo za ločitev pecljev od jagod, drozgalnik za odpiranje jagod. Sodobni pecljalnik in drozgalnik obratujeta z manjšim številom obratov, saj morajo jagode ostati nepoškodovane in peclji popolnoma celi. Dodali smo tudi žveplo in vitamine, ki so antioksidanti, saj preprečujejo oksidacijo. Žveplo hkrati nudi antimikrobni učinek, vitamini pa pomagajo pri boljšem delovanju kvasovk.
Maceracija
Maceracija je proces, ko grozdni sok pustimo v stiku s jagodnimi kožicami in pečkami, ki vsebujejo pektolitične encime s pomočjo katerih se ekstrahirajo različne spojine. Ustvaja se vino polnejšega okusa, ki pridobi predvsem na vsebnosti fenolnih spojin. Naše vino se je maceriralo 4-6 ur, zato bo vino bolj aromatičnega okusa. Pridobljeno vino bo bolj ekstraktno!
Stiskanje
Stiskalnice ali preše uporabljamo za stiskanje drozge. Nadtlak deluje na drozgo tako, da izteče mošt, ki vsebuje minimalno količino trdih delcev. Uporabljali smo vertikalno stiskalnico na zrak, ki je sicer omejena na manjše količine grozdja, vendar so zelo zanesljive. Posebna gumijasta membrana na notranji strani bobna se napolni s stisnjenim zrakom in pritiska drozgo, ki jo napolnimo v boben skozi posebna vratca. Mošt izteče skozi cedilne elemente. Izločanje trdih delcev in nezaželenih taninov je minimalno.
Predbistrenje
Razsluz je potekala dobrih 12h v hladilnici na 3 °C. Delce, ki so se usedli na dno posode, smo s pomočjo pretoka ločili od bistega dela mošta. Le popolnoma bister del potrebujemo za nadaljno delo. Predbistrenje se opravlja pred alkoholno fermentacijo z namenom odstranjevanja nezaželenih snovi in želje po kakovostnejšem procesu akoholne fermentacije.
Pred fermentacijo smo morali poskrbeti, da je temperatura mošta narasla. Segrevanje mošta je namreč nujno za ustvarjanje optimalnega življenjskega okolja za kvasovke. Ko smo dosegli optimalno temepraturo 18-20°C smo moštu končno dodali kvasovke in hrano, ki jo kvasovke potrebujejo za opravljanje življenjskih procesov med fermentacijo.
Alkoholna fermentacija
Alkoholna fermentacija ali vrenje je sprememba mošta v vino in je pravzaprav mikrobiološki proces, pri katerem sodelujejo kvasovke. Kvasovke, Saccharomyces cerevisiae so najpomembnejši mikroorganizmi, ki jih dodamo v mošt. Od izbire kvasovk pričakujemo hiter začetek in uspešno alkoholno fermentacijo, dobro toleranco na alkohol, na žveplov dioksid, minimalno produkcijo vodikovega sulfida in drugih snovi, ki so negativne na kakovost…
Torej naš mošt se pretvarja v vino, mlado vino. Temperatura fermentacije naj za dobre 3 tedne ostane skrivnost. Navsezadnje smo še vedno na tekmovanju in danes bolj kot kadarkoli verjamem v našo Avanturo.